İMRENAY OTEL TESİS İÇİ SALGIN EYLEM PLANI

İMRENAY OTEL TESİS İÇİ SALGIN EYLEM PLANI

İmrenay Otel yönetimi tarafından COVID-19 salgını ile ilgili hijyen kurallarını/uygulamalarını kapsayan bir prosedür hazırlanmıştır, hazırlanan prosedür düzenli aralıklarla değerlendirilerek, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenmektedir. Prosedür kapsamında, hastalık belirtileri gösteren misafirlere personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanmış olup Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar ve ilgili kurumların yayınladığı Covid-19 ile ilgili rehberlerde açıklandığı gibi uygulanmaktadır. Coronavirüsün yaratmış olduğu zorlu günlerin üstesinden gelebilmek için konaklama tesisinde hijyen ve temizlik önlemleri üst seviyeye çıkarılmıştır. MİSAFİR KABUL İŞLEMLERİ

Misafirlerin otele girişlerinde öncelikle otel girişinde dezenfektanlı antibakteriyel hijyenik paspas’a basarak ilk hijyen adımı uygulanır. Misafirin geldikleri yer,son 14 günde ziyaret ettikleri şehir/ülkeler, yerli misafir ise HES kodu ve ülkemizde kendileriyle irtibata geçilebilecek adres ve Telefon numarası ile sağlık durumunu belirten beyanı ve konaklaması süresince Covid-19 semptomları göstermesi durumunda; işletmenin belirlediği Covid-19 aksiyon planına uyacağını taahhüt eden Misafir beyan ve Taahhütname formu imzalatılarak kabulü yapılmaktadır.beyandan vermeyen misafir otele kabul edilmememektedir. El dezenfektanı kullanılıp ateş ölçümü yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Misafirlerinin vücut sıcaklıkları belirlenen değerlerden yüksek olması (38 °C ve üzeri) durumunda ilgi sağlık kurumlarına yönlendirileceklerdir. Misafirlerin maskesini kullanması yoksa resepsiyondan temini sağlanmaktadır. Misafirlere, son 14 gün içerisinde covid-19 geçirip geçirmedikleri ve bu hastalığı geçirenlerle temas edip etmedikleri sorulacaktır. Belirtilen tedavi ve karantina süresinin tamamlamayanların otele girişi yapılmamaktadır. Resepsiyon alanında ve otel içerisinde belirli bölümlerde Covid-19’a yönelik bilgilendirme afişleri bulunmaktadır. Misafirlerin ödemelerinde mümkün olduğu kadar temassız pos cihazı kullanılacaktır. Misafirin cihaza temas etmesi halinde, her kullanımdan sonra cihaz uygun şekilde temizlenecektir. Resepsiyon önüne, sosyal mesafenizi koruyun yazısı asılmıştır.

KAHVALTI SALONU VE GENEL KULLANIM ALANLARI

Asansörlerin girişinde kapasite kullanımı ile ilgili aynı anda maksimum 1 kişi binebilir yazıları mevcut olup yazılı/görsel bilgilendirme yapılmaktadır. Lobi, resepsiyon alanı,ve açık alanlarda yer alan oturma- bekleme, yeme-içme dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenmiştir. Kahvaltı servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmiştir. Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen göstermektedir. Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olan veya bir grup olarak gelen misafirler arasında uygulanmamaktadır. Yemek masaları ve sandalyeler, servis malzemeleri her misafir kullanımından sonra uygun şekilde temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Mümkün olduğu ürünlerde tek kullanımlık peçete kullanılmaktadır. Tesisin tamamında kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri, elektrik düğmeleri, post cihazı, televizyon kumandası, telefon, bilgisayar klavyesi, menü, masa üstleri, tuzluk/biberlik gibi el temasının yoğun olduğu yüzeyler sık sık su ve deterjanla temizlenmekte olup, 1/100 sulandırılmış çamaşır suyu ile dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Klor bileşiklerinin zarar verdiği post cihazı, telefon, bilgisayar klavyesi gibi yüzeylerde ise %70’lik alkol bazlı ürünler kullanılmakta ve izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır. Tuvaletlerin zeminleri, klozetler 1/10, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile sık sık temizlenmekte olup, dezenfeksiyonu sağlanarak ve izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır.Misafirlerin ve personelin sadece maske,eldiven vb. malzemeleri atabilmeleri için birçok noktada atık kutuları bulunmaktadır. Kapalı alanlarda sıklıkla doğal havalandırma yapılmaktadır. Tüm alanlarda bulunan klima/havalandırma sistemlerinin filtreleri sık sık değiştirilmektedir. Aynı vardiyada mümkün olduğunca aynı personel çalışmaktadır. Tesiste yer alan Genel kullanım alanlarında aynı anda en fazla bulunması gereken Max.Misafir/Max.Personel sayıları aşağıdaki gibidir.


Tesis İçi Kapalı Kahvaltı Salonu


Max.Misafir Sayısı : 24


Max.Personel Sayısı 2

ODALARIN TEMİZLİĞİ ve KULLANIMI

Konaklama odaları sağlıklı ve güvenli hale getirmek için hijyen ve temizlik önlemleri alınmaktadır. Odalar temizlik işlemleri bittikten sonra 2 saat süre ile havalandırılmaktadır. Biyosidal ürünler kullanılarak ULV dezenfeksiyon cihazı ile periyodik olarak dezenfekte edilmektedir. Oda temizliğini yapacak kişi, ellerini yıkadıktan sonra tek kullanımlık eldiven giyerek ve temizliğini eldivenli ellerle yapmaktadır.

‘’Tesis içi salgın Tedbir Planı’’ kapsamında misafirler tarafından kullanılacak konaklama tesisinin bünyesinde bulunan tüm bölümler/alanlar için bu genelge kapsamında uyulması gereken tüm kuralların denetiminden sorumlu personel görevlendirmesi İmrenay Otel tüm bölümleri denetleme yetkilisi Taner Çotulay’dır. İletişim:0533 742 40 45

SAYGILARIMIZlA

İMRENAY HOTEL